Katapult Tuné 2018, šťastné narozeniny - KATAPULT

Přejít na obsah
Katapult doporučuje:

Tiskárna, která tiskne stejně
dobře, jako Katapult hraje!

*************************
AKTUÁLNÍ AKCE

Reedice legendárního alba z roku 1980

NOVINKA V E-SHOPU

CD/LP NOSTALGIA

Senzační úspěch jede dál
3CD Katapult essential (Zlatá kolekce)

Katapult Tuné 2018, šťastné narozeniny
Autor: Roman Jireš, ČTK  Datum: Pátek, 12 Leden, 2018
"Dělník rokenrolu" Říha oslaví sedmdesátiny a 40 let debutu Katapultu
(70 let života vzhůru nohama)

Praha 12. ledna (ČTK) - Kytarista, zpěvák a skladatel Oldřich Říha oslaví na koncertech své letošní sedmdesátiny a 40 let od vydání debutové desky jeho skupiny Katapult. Vedle tří velkých listopadových výročních vystoupení v ostravské hale Tatran, brněnské hale Vodova a Forum Karlín v Praze zahájí celoroční turné s názvem Šťastné narozeniny dvěma koncerty 9. a 10. února v Domě kultury Stochov na Kladensku.

"Nebudu tutlat, že mám 18. května kulaté narozeniny. Ale nechtěl jsem jet tradiční narozeninové turné, nechtěl jsem slavit. Jsem dělník rokenrolu, věk nesleduju a ta číslovka mi připadá irelevantní. Kamarádi mě ale přesvědčili, že mám udělat narozeninové turné, tak jsem si dal podmínku, že v názvu nebude nic jako Olda Říha slaví sedmdesátiny. Jsem ale ochotný ho odehrát s podtitulem 70 let života vzhůru nohama," řekl ČTK Říha.

Koncertní premiéru nového programu Katapultu absolvuje Říha ve Stochově na konci ledna již téměž dvacet roků. Sál s místy k sezení si před lety záměrně zvolil jako protipól hraní ve velkých halách nebo na letních festivalech. "Na místech k sezení je slyšet každý tón a cítit všechny emoce. A také mě vzrušují ovace ve stoje, to je lepší než sex," prohlásil.

Letos musel Katapult termín posunout, protože stochovský Dům kultury slouží jako volební místnost pro prezidentské volby. "Nevadí, alespoň se můžeme na koncert déle připravovat. V první části vystoupení zahrajeme desku tak jak byla i s dobovým analogovým zvukem," prozradil část dramaturgie programu Říha.

Říha ze zakládající sestavy Katapultu zůstal sám. V roce 2007 nečekaně zemřel ve věku 61 let bubeník Kohout, který v kapele s přestávkami působil od jejího založení. Baskytarista Šindelář zemřel v lednu 2009 dva dny po svých šedesátých narozeninách. V té době v Katapultu bubnovala legenda českého bigbeatu Karel "Káša" Jahn, který o měsíc později zemřel v nedožitých 60 letech. Mrtvý je i další bubeník Katapultu Milan Balcar.

Novými Říhovými spoluhráči se stali o generaci mladší baskytarista Andy Budka a bubeník Ondřej Timpl. Přestože má Říha pověst muzikanta, se kterým nemůže hrát každý, vydrželi s ním už od roku 2009. "Chce to smysl pro improvizaci, intuitivní hraní a ta partička se musí naladit na stejnou vlnu," popsal základ jejich soudržnosti Říha.

Zatím poslední album Kladivo na život vydal Katapult v roce 2016. Nahrávka končí písní Čím starší, tím mladší, jejíž úspěch prý Říhu přesvědčil o tom, že může pokračovat v psaní písní i textů. U příležitosti letošního výročního turné vydá Supraphon v květnu kompilaci 3CD Katapult Zlaté hity a reedici debutového eponymního živého alba z roku 1978. Speciální dárková krabice bude obsahovat LP, CD, dobový plakát a další materiály z historie skupiny.


Roman Jireš
Návrat na obsah