rozhovor_OLDA ŘÍHA – ŽIJU TŘI ŽIVOTY! - KATAPULT

Přejít na obsah
Katapult doporučuje:

Tiskárna, která tiskne stejně
dobře, jako Katapult hraje!

*************************
AKTUÁLNÍ AKCE

Reedice legendárního alba z roku 1980

NOVINKA V E-SHOPU

CD/LP NOSTALGIA

Senzační úspěch jede dál
3CD Katapult essential (Zlatá kolekce)

ROZHOVORY
ZPĚT NA ROZHOVORY          
OLDA ŘÍHA – ŽIJU TŘI ŽIVOTY!
Autor: Karel Souček  Zdroj: Středočeské deníky Datum:  Pátek, 8 Březen, 2013
1. Napadlo Vás před 50 lety, že i po tak dlouhé době budete hrát a rozdávat radost Vašim fanouškům?  

    Bylo mi patnáct let a netušil jsem vůbec nic, Natož aby mi něco napadalo. Objevil jsem rokenrol a cítil jsem v sobě strašnou touhou se tuhle muziku naučit hrát. Nějaká mocná síla, možná že to byl prostě jeden z mých povahových rysů, ve mně vzbudil silnou chuť prostřednictvím rokenrolu vyjádřit svoje emoce a vnitřní pocity. Před tím to byl sport a hudba zvítězila. A pak, když jsem začal veřejně vystupovat, pak jsem zjistil, že si rokenrolem dělám obrovskou radost ze života. Teprve posléze a bylo to až po mé pubertě, jsem si uvědomil, že rozdávám radost i jiným lidem.

2. Čím si vysvětlujete, že jste to tak dlouho vydržel?

    Na tohle já vůbec nemyslím a otázky a myšlenky okolo toho prostě neřeším. Rokenrol a Katapult se stal součástí mého života každý den a každou noc. Vlastně i součástí mé povahy. Tím by se to dalo zakončit, ale to bych Vás asi zklamal. Nejsem přítel nějakých vzletných slov, zvlášť když mluvím o sobě, ale je to asi tak, že když člověk potřebuje k životu kyslík a vodu, já potřebuji rokenrol. A je to. Vydržím prostě tak dlouho, dokud budu dýchat. Navíc mám i veliké plány do budoucna. Můžete se těšit.

3. Měl jste někdy chuť s hraním přestat? Pokud ano, kdy a z jakých důvodů?

   Každej den na to myslím. Tisíckrát denně nahlas, ale hlavně v duchu si říkám: „Já se na to vyseru, končím!!! Ať mně všichni trhnou nohou! Do prdele, nestojí to za to“ Jdu od toho!“ Ale zatím se mi vždycky v hlavě rozsvítilo, ten „průplach“ vyčistí myšlenky a zajistí, že si uvědomím; „máš jedinou jistotu na světě: rokenrol. Máš to svých rukou, tak hraj. Stojí to za to!“. Je to asi stejné, jako slavná věta, co lidé říkají. Já tě zabiju! Význam těch slov je ale jiný. Pokud ty slova použijete, pak je to prosté přání, aby se vašemu okolí „rozsvítilo“. A moje důvody? Všechny myslitelné. Problémy, informace, noviny, časopisy, politika, demence a blbost, zprávy v televizi, lupiči, krádeže, podvody, daně a hlavně všude ty kecy a kecy a kecy,  Ostatně Katapult o tom má jednu píseň, vznikla v roce 1989. Její název je příznačný a obsah o naší současnosti. „Slova, slova, slova, stále stejná slova, slova……

4. V čem zásadním se liší Vaše současné koncerty od těch před 30, 40 lety?

Strašně jednoduchá odpověď a strašně veliký rozdíl. Vidím z jeviště dole v „jásavišti“!¨ tři generace fanoušků. Stali jsme se prostě rodinnou kapelou. Děti, rodiče a babička s dědečkem. Jsme kapela pro všechny generace. Doslova mluvíme /zpíváme/ lidem z duše. Všechny naše příběhy obsažené v našich písních jsou ze života. Všichni jsme je prožili, někdo na ně vzpomíná, druhý je prožívá a třetí se na ně těší. A pak jsem tady já. Olda. Jsem představitel a protagonista všech těch tří kategorií, které jsem nastínil.

  
5. Chcete těch 50 výročních koncertů stihnout během letošního roku?

   Letošní, můj osobní jubilejní a výroční rok je přece jenom jeden! Jednou za život! Klidně bych těch koncertů stihnul a zahrál  dvěstě. Ale co bych dělal příští rok, a ten další a další? Naše republika je malá, jako bonus máme Slovensko a tak potenciál pořadatelů a fanoušků si nechci během jednoho roku vyčerpat. Musím přece myslet na budoucnost! Těším se na budoucnost. Mám veliké plány! Veliké plány mimo to, že jsem na „celoživotním“ turné. Rok co rok průměrně 75 koncertů. A tak těch 50 vybraných výročních koncertů v roce 2013 je pro mne tak málo……Stejně tuším, že ten limitovaný počet neudržím. Zájem je veliký a síly dost. Myslím, že to bude dost „hustej“ ro(c)k.
Návrat na obsah