Vyšlo kultovní Stříbrné album ve speciálním LP boxu - KATAPULT

Přejít na obsah
Katapult doporučuje:

Tiskárna, která tiskne stejně
dobře, jako Katapult hraje!

*************************
AKTUÁLNÍ AKCE

Reedice legendárního alba z roku 1980

NOVINKA V E-SHOPU

CD/LP NOSTALGIA

Senzační úspěch jede dál
3CD Katapult essential (Zlatá kolekce)

Vyšlo kultovní "Stříbrné album" ve speciálním LP boxu.
Autor: Supraphon a..s.     Datum: Úterý, 16 Říjen, 2018
KATAPULT

slaví 40 let debutu výpravnou Jubilejní edicí 1978/2018


Kultovní "Stříbrné album" vychází ve speciálním LP boxu


Takzvané "Stříbrné album" Katapultu platí v tuzemské hard rockové historii za opus z kategorie legendárních a nezapomenutelných. Ať už jde o způsob jeho vzniku, když bylo coby debut nadějné kapely nahráno živě, žánr, který reprezentuje, i jeho následný úspěch mezi posluchači - to vše bylo, a je s ohledem na dobu jeho vzniku malým zázrakem. Teď, přesně po čtyřiceti letech vychází v unikátní Jubilejní edici 1978/2018 zabalené do výpravně vyvedeného boxu, jež čítá LP i CD verzi kultovního alba. Krom toho tento Super Silver Edition Box obsahuje cenné katapultovské memorábilie v podobě fotobookletu v LP formátu, replik dvou historických autogramkaret a vůbec prvního plakátu kapely, dokonce v původní velikosti. Kapela navíc celé album přehraje na speciálních narozeninových koncertech 9. 11. v Ostravě, 13. 11. v Brně a 15. 11. v pražském Foru Karlín.


"Tahle doba pro nás byla překrásným životním zážitkem, stejně jako pro kapelyv Anglii nebo v Americe. Všechno bylo poprvé! První singl, první místo v žebříčku prodejnosti hudeních nosičů, první elpíčko,rekordní prodej, poprvé v televizi, poprvé v novinách a časopisech,poprvé v rádiu, první film a třeba i první kniha... Prostě - dokonale splněné sny. Hrajeme milovaný rokenrol!," vzpomíná frontman Katapultu Olda Říha na období vzniku debutu.


Jak pamětníci vědí - a těm ostatním se sluší připomenout - kapela nahrála svůj debut ve složení Oldřich Říha (zpěv, kytara, foukací harmonika), Jiří Šindelář (zpěv, baskytara) a Anatoli Kohout (bicí) na dvou koncertech v KD Novodvorská v Praze 4  na přelomu září a října roku 1977. Nutno podotknout, že pro Supraphon to byla v té době vcelku odvážná akce: s nadšenými reakcemi publika zachycený a oficiálně vydaný koncert v podstatě hard rockové muziky rozhodně nekonvenoval tehdejším normalizačním poměrům.


"Je obecně známo, že to byl zázrak a to hodně velký. Samotné nás tovelmi překvapilo, a do poslední chvíle jsme tomu nevěřili. Ale i v tuhých dobáchtehdejší normalizace pracovali na Supraphonu slušní lidé, kteří nám fandili,a vymýšleli doslova psí kusy, aby to klaplo. Navíc v té době byla na hudební scéněobrovská díra. Muzikanti se z pro mne z neznámých důvodů báli hrát klasickýhard rock a věnovali se jazzrocku, nebo hráli v doprovodných kapeláchtehdejších popových hvězd. A tak tři mládenci, co byli doslova vyhnánizákazem hraní z Plzně, toho nevědomky využili," dodává Říha.


O to víc si nutno cenit textu na zadní straně obalu, kde konkurenční skvělý kytarista Ota Petřina velmi logicky pojmenoval přednosti tohoto tria, z muzikantského hlediska instrumentálně hodně náročné sestavy, když mimo jiné napsal: "Teď sedím a poslouchám nahrávky z živého alba skupiny Katapult a je mi docela prima. Prima proto, že tato hudba si na nic nehraje, netváří se povznešeně, ani se nevydává za to či ono . . . Je to čisté, spontánní, strhující a je v tom všechno, co tam má být, a jak má být. Prostě věci na svém místě. Pořádek."


Ač svá slova napsal Petřina před čtyřiceti lety, během nichž i Katapult prošel nejednou proměnou, a z tehdejší sestavy zůstal dílem osudu už jen letošní jubilant Olda Říha, silná muzika a energie stále přetrvává. Dokazuje to ostatně i nekončící turné Katapultu, jehož letošními vrcholy budou tři velké koncerty v první polovině listopadu v Ostravě, Brně a Praze.


"Koncerty obsahují ohromnou smršť všech legendárních hitů, včetně těch nejnovějších, ale co je hlavní - nekompromisně zahrajeme 'Stříbrné album' z roku 1978 ve stejném pořadí písní jako v době jeho vzniku, a se stejným aranžmá všech písniček. Dokonale 'vyšlechtěný' analogový zvuk jistě ocení dnes už tři generace fanoušků, které Katapult má. A jistě také díky emocionálnímu náboji, který koncert má, prožije každý návštěvník během jediného večera s Katapultem celý svůj život," láká nezdolný rocker Říha na koncerty, k nimž najdete podrobnější info zde: www.katapult.cz/koncertyKontakt pro media:

Lukáš Kadeřábek, SUPRAPHON a.s.
Návrat na obsah